Хорли
Хорли – це невелике село, яке не дуже відоме жителям України. Берег, який був встелений білим килимом степової ковили, побачили колись турецькі мореплавці і назвали півострів словом
Хорли(
у перекладі з турецької - білий).
З висоти пташиного польоту півострів виглядає дуже гарно.
Срібна вода села Хорли
Під Хорлами є прісне озеро, яке нагадує про себе фонтаном, який б'є з-під землі недалеко від в'їзду на півострів.
Вода в ньому не проста, а з домішкою колоїдного срібла.
Чистішої та смачнішої води не знайдете ніде!
Друга особливість відпочинку в Хорлах, очікує на Вас на пляжі. Пляж, який в багатьох місцях вкритий викинутими на берег водоростями.
Приємний морський запах, з домішками запаху йоду. Дуже корисно!
Проживання в Хорлах
Котеджі та приватний сектор
Хорли: бази відпочинку, пансіонати
Концентрація йоду у воді дуже висока. А дивні чоловічки на пляжах, обвішані водоростями та вимащені лікувальними грязями, своїм виглядом «підтверджують» статус лікувального курорту.
Ну, а третя особливість - медузи, які полюбили Херсонські курорти. Але вони тут не завжди, а лише з середини липня до середини вересня. Тепле море та гостинність місцевих жителів та нявність басейнів на багатьох базах допоможуть добре відпочити та забути про цю неприємність.
Море біля села мілке, йти до глибини потрібно досить довго, але разом з тим, воно прогрівається вже у травні. Якщо на інших курортах вода ще холодна, то в Хорлах вже можна купатися.
Відпочинок у Хорлах – рекомендуємо і дорослим і дітям, всім буде цікаво. Є в Хорлах якийсь шарм, який відрізняє його від інших курортів. Рекомендуємо побувати в Хорлах хоча б один раз.
Історія Хорлів. Господиня Херсонських степів
Виникнення села пов'язують з іменем Софії Фальц-Фейн. В її часи відпочинок біля моря у Хорлах особливо нікого не цікавив.
Заповзятлива жінка детально вивчала Чорноморське узбережжя у пошуках незамерзаючого порту. Нарешті таке місце було знайдено у Каркінітській затоці. Це місце підігрівається підземним озером. Згодом тут було збудовано порт, який приймав судна цілий рік.
Портове поселення стрімко розширювалося, у пошуках роботи в імперію владної поміщиці стікалося багато люду.
Власні заводи з переробки морепродуктів, готель, митниця, склади та елеватори давали роботу мешканцям с. Хорли. Між портами Одеса та Херсон ходили пасажирські теплоходи Софії Фальц-Фейн, а торгові кораблі забезпечували зв'язок із великими містами Європи. Клеймо «Золота рибка» стояло на багатьох продуктах, що постачалися з Хорлів до різних країн.
Багато було зроблено і для місцевих жителів - село Хорли перетворилося на квітучий сад. Для дітей було відкрито безкоштовну школу та училище. Увечері запалювалися вогні на вулицях, телефонна лінія з'єднувала півострів з Перекопом та Асканією-Нова, де син Софії Фрідріх заснував заповідник, який став одним із найвідоміших в Україні та Європі. Було відкрито кінотеатр та бальний зал, багато грошей графиня жертвувала на благодійність.
Але прийшла революція з усіма її негараздами та бідами.
Вісімдесятичотирирічна Софія Фальц-Фейн трагічно загинула від рук п'яних більшовиків, які шукали та не знайшли коштовності та гроші. Усі кошти були вкладені у нерухомість, заводи, готелі, склади, порт та пароплави. Порт та частково зруйновані портові споруди залишилися в Хорлах до наших днів, як мовчазні пам'ятки про колишнє процвітання Хорлів та всього краю.
Відпочинок у Хорлах – бази відпочинку та приватний сектор Хорлів
В наш час село є популярним місцем відпочинку, хоча й не таким багатолюдним, як інші курорти. Очевидно, позначається певна відірваність від цивілізації.
Хорли мають свої кліматичні особливості. Сонце підіймається високо, гріє досить сильно, вода прогрівається швидко.
На півострові практично завжди дме теплий легкий бриз, тому немає сильної спеки.
Бази відпочинку в Хорлах та приватний сектор пропонують проживання як у номерах «Люкс» так і в більш скромних варіантах. Житла "з вигодами у дворі" вже майже не залишилось. Місцеві жителі дуже доброзичливі, довгоочікувані відпочивальник – ndash; важлива стаття їх доходів.
Ціни та вартість проживання - від 80-100 до 350 грн. з людини, залежно від кімнати. Ціни у селищі Хорли поступово зростають. Зазвичай, підвищення цін чітко прив'язане до підвищення рівня комфорту (ремонт, заміна меблів або сантехніки, встановлення телевізора, холодильника, кондиціонера тощо), по-друге, темпи зростання цін суттєво нижчі, ніж на інших курортах. Ціни на продукти десь такі самі, як у Херсоні.
Головна мета, заради якої люди їдуть на півострів, – оздоровлення.
Із вельми неоднорідної сукупності відпочивальників, Хорли "забирають собі" тих туристів, які їдуть, в першу чергу, до моря, а не на дискотеку. Хоча в останні роки, як і скрізь у таких місцях, відкриваються літні ресторани, кафе та дискотеки.
Останнім часом спостерігається тенденція вирівнювання цін на курортах України. Не оминув цей процес і Хорли. Проте й наразі, ціни на проживання в Хорлах поки що трішки нижчі, ніж на інших курортах.
Любителі дискотек та караоке за бажання теж знайдуть собі заняття в Хорлах. Але на відміну від, наприклад, Залізного Порту, Затоки чи Коблево дискотеки та кафе сконцентровані у місці, яке віддалене від приватних пансіонатів та баз відпочинку. Їх шуму майже не чутно.
У селі влітку відкриваються кафе, дискотеки, ринок, магазини, літні пляжні ресторанчики з живою музикою. Для дітей є «Луна-парк», гірки, "банани", катамарани...
У центрі селища розташовані базар, пошта, банкомат та відділення банку, магазини, аптека.
У декількох кафе можна продегустувати вина місцевих (і немісцевих також :) ) виробників.
Джерела артезіанської води в Хорлах
У самому селі та біля нього є п'ять джерел артезіанської води.
Найвідоміше - біля в'їзду до села. Метровий стовп води, температура якої завжди 8-10 градусів, видно з правої сторони дороги, що веде до села.
Друге - на території колишнього пансіонату "Чорноморець". Воно "оцивілізоване" - вода витікає з труби, виготовленої з нержавіючої сталі.
Ще два джерела знаходяться на території колишнього пансіонату "Білий лебідь".
І нарешті, останнє джерело розташоване за селом, на березі моря. Його освятив православний священик, біля нього декілька років тому назад за підтримки місцевих підприємців збудовано каплиця.
У Хорлах є поклади блакитної глини та сірководневих грязей.
Туристичні об'єкти та цікаві місця
- Пташиний острів;
- джерело з «срібною водою»;
- заповідник Асканія-Нова;
- кам'яний міст ("Дар'єв");
- Каланчак - будинок земської школи, ХІХ ст. – зведений у ренесансно-бароковому стилі, пам'ятник козакам-турбаївцям;
- Привілля (Домузла) - козацькі кам'яні хрести, кінець XVIII ст.;
- садиба С.Б. Фальц-Фейн, парк;
Екскурсії до с. Хорли
- Пташиний острів;
- заповідник Асканія-Нова;
Курорти біля с. Хорли
Відстань
- Херсон - 105 км
- Миколаїв -175 км
Адреса та координати
- Херсонська область, Каланчацький район, с. Хорли
- 46°04′47″ с. ш. 33°17′40″ в. д.
Як доїхати?
Доїхати до села Хорли можна на автомобілі та автобусами, які щодня ходять від Каланчака та Херсона. Від Каланчака до Хорлів 22 км.
Примітка
Своїх постійних клієнтів курорт мав завжди. Кажуть, що двотижневий відпочинок у Хорлах на повітрі, просякнутому випарами йоду, достатній для того, щоб не хворіти цілий рік. Старожили стверджують: хто спробує «срібної» води, обов'язково повернеться назад (незважаючи на медуз :)).
Хорли 2012 - 2022. Відпочинок біля моря в Хорлах
Портал "Відпочинок біля моря"